HISTÓRIA FARMY

AKO SME ZAČÍNALI?

V roku 1928 sa moji starí rodičia Štefan Chrenko s manželkou Annou Chrenkovou, rodenou Kallovou, presťahovali ako kolonisti na dolnú zem, ktorá bola úrodnejšia ako tá, ktorú opustili na horniakoch, obec Velčice-Chocholná. 


Dedko bol ako vojak zranený - mal prestrelený lakeť. Keď sa vrátil zo zajatia, za odmenu mu ponúkli vybrať si buď trafiku, alebo kúpu rolí v okolí Šurian. 


Keďže môj starý otec pochádzal z roľníckej rodiny, vybral si role v Šuranoch, dvor - Morgov.


ŤAŽKÉ ZAČIATKY...

Začiatky v novom prostredí boli veľmi ťažké. Z peňazí za odpredaj domu v Chocholnej starý otec postavil dom, nadobudol dobytok, hydinu, ošípané, kone a tiež hospodárske stroje. Na kúpu rolí si musel požičať peniaze v banke, čím sa veľmi zadĺžil. Takto sa moji starí rodičia pomaly zmáhali a dovolím si povedať, že môj starý otec sa vypracoval svojou húževnatou prácou na jedného z najlepších hospodárov v celom okolí. V jednom roku sa mu podarilo odovzdať 11 vagónov cukrovej repy, a to je už čo povedať. Vyrábali najjemnejšie čajové maslo v originálnom balení s nápisom "Najjemnejšie čajové maslo", "Štefan Chrenko, Šurany, dvor Morgov".

A POTOM PRIŠIEL KOMUNIZMUS...

Takto moji starí rodičia hospodárili až po príchod socializmu. Nastala likvidácia roľníkov za nesplnený kontigent. Starému otcovi vyrubili taký vysoký kontigent, že ho nebolo možné pri najlepšej snahe splniť, čo bolo ich cieľom. Dedka potom zobrali do väzby, do nitrianskej väznice s označením "kulak". ... Po čase sa situácia zmiernila, avšak vznik roľníckych družstiev znamenal koniec súkromného hospodárenia. Role nám definitívne zhabali komunisti. Starí rodičia zostarli a a museli opustiť svoju vysnívanú farmu . Domy nám rozobrali, rozkradli a vymazali nás na dlhé roky zo zemského povrchu.


PO DLHÝCH ROKOCH SVITLA NÁDEJ...

Keď sme sa prvýkrát po mnohých rokoch dostali na našu farmu, objavili sme celkom slušný potenciál divo rastúcich ovocných stromov a šípkových kríkov. Začali sme uvažovať, ako tieto nezvyčajné prírodné dary môžeme využiť. Pôvodne sme plánovali len predaj vlašských orechov a šípok. Keďže je farma situovaná v relatívne čistom prostredí, ďaleko od rušných ciest a znečistenia, rozhodli sme sa o vstup do systému ekologického hospodárstva. Po registrácií a následnej kontrole inšpektorov z UKSUPU a NATURALISU sme sa rozhodli pre výrobu aj ovocných destilátov v bio kvalite. Mali sme veľkú devízu - slušné zásoby divých sliviek - mirabeliek a šípok. Tieto netreba chemicky ošetrovať, sú prirodzene odolné voči škodcom a chorobám. Navyše máme aj kvalitnú pôdu, ktorá dodáva týmto stromom potrebné živiny a plody majú tým pádom znamenitú korenistú aromatickú chuť. Dnes má naša farma rozlohu celkovo 30 hektárov. Z tejto výmery tvorí orná pôda cca 24 hektárov, topoľový les 3,2 hektára a záhrada s ostatnými plochami cca 2.8 hektára.